Napište mi dotaz
napis2.png
الخطوة الأولى للنجاح هي في تحديد الهدف
הצעד הראשון לניצחון הוא בהגדרת המטרה
První krok k úspěchu je určit cíl
Skupinové a individuální kurzy v Praze. Konzultace - tlumočení.
Orientální jazyky
tel.: 773 194 705
orient.jazyky@gmail.com
Místo výuky:

Palác Charitas, Karlovo náměstí 5,
stanice metra "B" Karlovo náměstí, řada tramvají, autobusů

Hebrejština עברית

hebrej1.JPG

Znovuzrození hebrejštiny

 

Eliezer Ben Jehuda - muž, který oživil hebrejštinu...

 

Dnes se ve všech hebrejských školách v Izraeli mluví, píše, čte a zpívá hebrejsky. To vše se ostatním národům, které užívají svůj jazyk každodenně po staletí, zdá jako samozřejmost, ale tohle vše bylo před víc než sto lety pro židy pouhým snem, cílem, za kterým chtěli dojít.

Ani Benjamin Ze'ev Herzl, zakladatel sionismu, si nikdy nemyslel, že v budoucím židovském státě, o kterém snil, bude hebrejština úředním jazykem. Přesto myšlenka znovuobnovení hebrejštiny byla uskutečněna a dostala se na světlo světa a to díky Eliezer Ben Jehuda. Ten vzal na sebe úkol skoro neuskutečnitelný a začal s rozšiřováním hebrejštiny ve dvou rovinách. Osobní, kdy mluvil se svou ženou a dětmi pouze hebrejsky a národní, kdy vytvořil způsob, jak obnovit a modernizovat hebrejštinu tak, aby mohla být používána.

Otevřel nové možnosti, jak učit hebrejštinu v arabštině, kterou židé v Palestině používali a už v roce 1897 bylo v zemi 20 škol, které používaly jeho způsob učení hebrejštiny. Ben Jehuda a s ním i hodně členů sionistického hnutí věřili, že znovuzrození hebrejštiny je hlavní podmínkou pro naplnění sionismu. O nezbytnosti a aktuální potřebě zrození hebrejštiny psal Ben Jehuda v roce 1882 v následujícím článku: „Nikdy se nepotřeboval izraelský národ sjednotit od dob jeho vyhnání jako dnes. Něco velkého a těžkého musíme udělat, ne však jednotlivci, ale tisíce a tisíce lidí. Ale sjednocený izraelský národ nebude, pokud nebude mít svůj jednotný jazyk, a to mu může dát jen prapůvodní jazyk otců. Jen v hebrejském jazyce bude žít izraelský lid ve své zemi... Jestli si nezvykneme pomalu mluvit hebrejsky, když jsme doma, když chodíme ven například na výlet nebo při nákupech na trhu - pokud nedokážeme toto, naději ztratíme. Teď je dost síly pro hebrejský jazyk.... vrátit se a žít. Ale za 10 let - kdo ví? Vy jste mladí, semkněte se a spojte své síly k znovuzrození našeho jazyka v zemi našich otců."

Eliezer Ben Jehuda
Eliezer Ben Jehuda
Eliezer Ben Jehuda
Eliezer Ben Jehuda

Odpůrci znovuzrození hebrejštiny

 

Pro myšlenku znovuzrození hebrejštiny jako jazyka mluveného a používaného pro židy v tehdejší Palestině bylo hodně zastánců, hlavně mezi členy sionistického hnutí, také ale bylo nemálo odpůrců proti této myšlence. Jednak to byli židé starousedlíci*, kteří viděli v hebrejštině posvátný jazyk** a mysleli, že používání hebrejštiny jako běžného úředního jazyka a její učení se tuto posvátnost naruší. Z druhé strany hebrejština nebyla rozvinutá, nebylo možné učit se v ní důležité profese a vědecká odvětví jako matematika, historie a další - nešlo ji používat pro překládání světových děl.

*starousedlíci jsou židé, kteří žili v Palestině v 18. - 19. století před začátkem hromadných přesunů židů z ostatních zemí na tato území v 19. století; starousedlíci se dělili na dvě základní skupiny - sefardé a aškenázští židé. Obě skupiny starousedlíků přežívaly zejména díky milodarům a sbírkám, které zaslala židovská veřejnost ze zahraničí pro židy v Palestině. Způsob života starousedlíků byl konzervativní zvlášť u aškenázských židů.

**v minulosti používali židé hebrejštinu pro modlitby a učení náboženství a v jejich očích byla hebrejština posvátný jazyk. Jejich každodenní jazyk byl jazyk země, kde žili nebo židovský jazyk jidiš a židovská arabština.

 

Vítězství hebrejštiny

 

A nakonec hebrejský jazyk zvítězil: „Znovuzrození hebrejštiny je jev, který nikdy nebyl součástí historie žádného národa. Ben Jehuda a jeho pokračovatelé dokázali uskutečnit věc, kterou nedokázali uskutečnit irové, velšané, bretaňci a jiné národy, které nikdy nebyly vyhnány ze své země. Moderní hebrejština je nejvýznamnější a nejdůležitější splněnou metou sionistického hnutí, které mohli a chtěli dosáhnout. Hebrejština je taky hlavním nástrojem pro začlenění židů z ostatních zemí do Izraele.

               
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one